Какво е медиатор?
Медиаторът е лице, което подпомага при спор две или повече спорещи страни да намерят най-доброто и приемливо за тях решение. Медиаторът в този процес е напълно неутрален, безпристрастен и не дава съвет на страните как да решат своя спор. Почти всеки един от нас, в живота си е попадал в ситуация, в която хора около него са в конфликт. Приятели, родители, съседи, колеги, дори и непознати. На всеки от нас се е случвало да се намеси и да помогне на спорещите или попаднали в по-сериозен конфликт да се разберат. Вярвам, че всеки има някакъв положителен опит. Също така се обзалагам, че е имало ситуации, в които вие без съмнение вярвате, че не може да се намери решение на конфликта, без да се вземе страна. Някои конфликти дори изглеждат напълно нерешими. В крайна сметка, ако не могат да се разберат, нека отидат в съда – там ще се разбере кой е прав и кой е крив.
Какво прави професионалният медиатор?
Всъщност, винаги има начин да се сложи край на един конфликт, освен ако не е конфликт на ценности, а дори и тогава може, при определени условия. Това, което може професионалният медиатор е да помогне на спорещите страни сами да сложат край на своя конфликт. Сами да построят моста на мира и нещо повече, това, което те ще изберат като решение, ще е прието и от двете страни като максимално удовлетворяващо.
Какви са тези умения на медиатора, чрез които той постига това?
-
Активно слушане
Да ,знам, вие можете да слушате. Слушате по цял ден. Как обикновено слушаме:
- Вербално слушане – когато обръщаме внимание на вербалното съдържание. Иначе казано, ние слушаме думите, но не и информацията, предадена посредством жестове, тон на гласа, поза на тялото и т.н.
- Слушане със съревнование – когато не ни интересува слушането и непрекъснато се намесваме, за да слушат нас или да подадем контрааргумент.
- Несвързано слушане – когато се преструваме, че слушаме, но всъщност въобще не слушаме.
- Чуване – когато ушите ни възприемат звуковете, но не ги анализират, тълкуват или свързват.
Активно слушане, означава, че ние възприемаме и вербалната и невербалната част, имаме изцяло фокус върху това, което ни казва говорещия, освободени сме от капана на предразсъдъците и не даваме оценка на чутото. Вниманието е изцяло насочено към нуждите на говорещия. Същото така, показваме вербално и невербално на събеседника ни, че го слушаме и разбираме.
-
Задаване на въпроси
Разбира се, че сме израснали, задавайки въпроси. Правим го непрекъснато. Това е сигурен път към знание. Нека разгледаме следната ситуация: Чакате у дома вашия приятел/ка, дете, съпруг/а, които са се забавили доста. Когато най-накрая идват, вие питате: „Къде беше?“, а той/то/тя отговаря: „Навън“. Това ли е информацията, от която имате нужда? Разбира се, че не. Най-голямото майсторство в комуникацията е да се научим да задаваме правилните въпроси. Да можем да ги формулираме така, че да получим пълна, неизкривена и точна информация е най-голямото предизвикателство при обучението на медиатори.
-
Управление на комуникацията
Всяка комуникация има причина и цел. Както и всяко действие. Умението да изясняваме и дефинираме причините и целите е от ключово значение за разрешаването на определен спор или конфликт. Да създадем необходимата среда за това е умение, което включва комплекс от инструменти.
-
Управление на процеса
Всяко нещо има структура и представете си, конфликтът и неговото разрешаване също. В теорията са изведени етапите, през които преминава един конфликт и знанието за тях ни помага да знаем кога е дошъл момента да се намесим и кога това би било ефективно. Пътят, който се извървява за намиране на решение на даден конфликт също се подчинява на своите логически етапи, които трябва да бъдат преминати и изчерпани, за да стигнем до желания резултат по най-добрия начин.
Със сигурност познавате хора, които са много добри комуникатори и помирители. Вероятно самите Вие сте точно такива. Разликата между професионален преговарящ и добър преговарящ е като разликата между професионален танцьор и добър танцьор.
Ако искате да станете професионални медиатори и да можете да придобиете и развиете умения за професионално разрешаване на спорове, може да се запишете в нашите сертифициращи обучения за медиатори.
Повече за нашите обучения може да прочетете тук:
https://www.bgmediation.com/obuchenia-i-sabitia/predstoiasti
Автор: Албена Комитова