На 14 октомври, в сградата на „Музейко“ се проведе еднодневно обучение, в рамките на проект „Светлина в кризата: създаване на програми за развитие на правна култура, комуникативни умения и решаване на конфликти за деца, младежи и семейства“, с подкрепата на Столична община – Програма „Европа“ 2024 и организирано от „Център за разрешаване на спорове“, в партньорство с „Музейко“. Обучението беше създадено в помощ на образователните специалисти и мениджърските екипи на „Музейко“, като неговата основна цел е да повиши осведомеността и знанията на персонала в ключови области, свързани с правата на детето, комуникацията и разрешаването на конфликти.
Целта на това модулно обучение беше да осигури задълбочено разбиране и практическа подготовка на екипите на „Музейко“ за по-добро взаимодействие с посетителите и помежду им. В допълнение, обучението беше в посока укрепване административния капацитет на институцията за справяне с предизвикателства, свързани с правата на децата и подобряване на умения за по-добра комуникация с родителите.
Темите, включени в обучението бяха:
- Права на детето: Подробно разглеждане на Конвенцията на ООН за правата на детето, както и българското законодателство, със специален фокус върху тяхното приложение в музейна среда.
- Ненасилствена комуникация: Техники за емпатично общуване, които помагат да се избегнат конфликти и да се изградят по-позитивни взаимоотношения с посетителите и колегите.
- Ефективна комуникация: Развитие на умения за активно слушане, ясна и асертивна комуникация, както и практики за разрешаване на проблеми в работната среда.
- Разрешаване на конфликти: Подходи за справяне с конфликтни ситуации чрез определени комуникативни техники, които да улеснят разрешаването на напрежения както между служителите, така и с посетителите.
Обучението беше интерактивно и модулно, съчетаващо теоретични лекции с практически упражнения, ролеви игри, дискусии и казуси.
Резултатите, постигнати чрез това обучение са:
- Повишена осведоменост и знания на служителите за правата на детето, както и по-добро разбиране на ненасилствената и ефективната комуникация.
- Подобрено взаимодействие с посетителите, основано на емпатия, уважение и разбиране за техните нужди.
- Развитие на по-добри умения за комуникация и разрешаване на конфликти, което ще допринесе за по-сплотена и продуктивна работна среда.
- Засилен административен капацитет на „Музейко“ за справяне с въпроси, свързани с правата на децата и тяхното благосъстояние.
Участниците изразиха удовлетвореност от обучението и част от тях ще надградят своите знания умения в последващо обучение, което ще се проведе на 28 октомври. В него експертите на „Музейко“ ще могат получат по-задълбочени знания за правата на детето и разрешаване на конфликти.
Този материал е изготвен по „Светлина в кризата: създаване на програми за развитие на правна култура, комуникативни умения и решаване на конфликти за деца, младежи и семейства“, с подкрепата на Столична община – Програма „Европа“ 2024, който се изпълнява от „Център за разрешаване на спорове“, в партньорство с „Музейко“.
