Обучението се организира от Център за разрешаване на спорове, като представлява специализирано обучение по СЕМЕЙНА медиация съгласно Наредба № 2 от 15 март 2007 г. за условията и реда за одобряване на организациите, които обучават медиатори, изискванията за обучение на медиатори, реда за вписване, отписване и заличаване на медиатори от единния регистър на медиаторите, процедурните и етични правила за поведение на медиатора.
Обучението, което предлагаме, ще Ви даде:
- Повече умения за управляване на процедурата при спорове относно родителски права, местоживеене на детето/децата, размер на дължима издръжка, лични отношения между родителите, отношения родител – дете/деца, подялба и ползване на семейно имущество, всякакви неимуществени спорове и др.;
- Умения и знания как да управлявате по-добре собственото си поведение и присъствие в процеса на медиация;
- Специализирани техники за справяне в ситуации на задънена улица;
- Знания за различни видове провокативно поведение на страните, както и техники за справяне с това поведение;
- Повече познания за съдебната практика при спорове по Семейния кодекс;
- Информация и яснота, относно новата нормативна уредба, въвеждаща задължителна медиация.
При успешно преминаване на обучението ще получите сертификат за успешно завършен курс за медиатор по специализирана медиация в областта на семейната медиация. Курсът ще Ви направи по-успешни при провеждането на семейни медиации и ще ви въведе в последните тенденции и добри практики при разрешаването на семейни спорове.
Защо семейната медиация е полезна и актуална
Семейната медиация е най-търсената услуга. Все повече двойки, които са в развод или раздяла/при съжителство без брак/, търсят извънсъдебно решаване на своите спорове.
Спорове при развод могат да бъдат от най-различно естество – упражняване на родителски права, подялба на имущество, размер на издръжка и други проблеми, отнасящи се до трайните взаимоотношения на партньорите и понякога и техните близки.
Още една сериозна причина да запишете курс по семейна медиация е новата законодателна уредба, която предвижда, че съдът може да задължи страните по искове за развод, упражняване на родителски права, местоживеене на детето и др. /чл.140а, ал.2 т.1-6/да участват в процедура по медиация, преди да даде ход на делото.
Практиката показва, че е необходима допълнителна и задълбочена подготовка на медиаторите, които имат желание да практикуват семейна медиация.