Финалното събитие на проекта „Светлина в кризата: създаване на програми за развитие на правна култура, комуникативни умения и решаване на конфликти за деца, младежи и семейства, като част от дейностите на ОКИ НОДЦ „Музейко“ “ събра представители на институции, образователни организации и бизнеса, обединени около идеята за разширяване на инициативата и насърчаване на общуване без агресия.
На 13 ноември 2024 г. се проведе кръгла маса, на която бяха обобщени постигнатите резултати и очертани възможностите за бъдещо развитие. Събитието беше открито от Албена Комитова, председател на Центъра за разрешаване на спорове, която представи основните резултати и ключовите постижения на проекта. Акцент в представянето бяха специализираните обучения за различни целеви групи – младежи, родители, образователни експерти и екипа на ОКИ „Музейко“. Обученията бяха насочени към развиване на умения за разрешаване на конфликтни ситуации чрез медиация. Г-жа Комитова подчерта и значението на образователните програми, разработени в рамките на проекта, които подпомагат комуникативните умения и правната култура на всички заинтересовани страни.
Директорът на ОКИ „ДНЦ Музейко“, г-жа Ия Петкова, изрази удовлетворение от постигнатите резултати, като отбеляза, че „Музейко“ е естествен партньор за подобни инициативи. „Проектът не само повиши капацитета на екипа ни да разпознава случаи на насилие и да реагира чрез медиация, но и успяхме да създадем нов формат за нашия институт, който да е полезен на всички заинтересовани страни в работата им по правата на детето – създадохме нова секция на сайта с полезни съвети за деца, родители и учители“, отбеляза тя.
С изказване в кръглата маса се включи и директорът на Регионалния инспекторат по образование, Ваня Кастрева. „Работим с 570 образователни институции в столицата, и този проект е възможност да усъвършенстваме уменията си. Учителите са модел за подражание, а тази инициатива е добра практика и пример за сътрудничество в полза на децата“, сподели госпожа Кастрева. Сред специалните гости на събитието бяха и общински съветници – представители на Програмния съвет на Програма „Европа“ – г-жа Екатерина Йорданова и г-жа Цветелина Симеонова-Заркин, председател на Програмния съвет на Програма „Европа“ , която изрази подкрепа за проекта. Според нея малко организации разполагат с квалификация за работа в областта на детските права, което прави проекта особено значим за Програма „Европа“. Като Учредител на Програма „Европа“ на Столична община и като председател на Консултативен съвет по Политиките за младежта към кмета на СО, г-жа Екатерина Йорданова предложи – проектът да бъде надграден чрез разширяване на партньорството с Консултативния съвет, за да се търси още по-широк обхват на дейностите за намаляване на агресията сред различни възрастови групи.
По време на кръглата маса бяха споделени и добри практики от работата на 149 СОУ София, където от 4 години има часове по медиация. Преподавателите наблюдават позитивни промени в отношенията между учители и ученици, както и в отношения на деца, които са били в конфликт. Силвия Терзийска от Образователния екип на Музейко, представи специалните програми на Музейко за работа с училищни групи, като възможност чрез образование с алтернативни методи и промяна на традиционната среда може да се търси намаляване на агресията сред учениците.
Участниците в кръглата маса се обединиха около идеята за продължаване на работата по създаването на образователна и социална среда, която вдъхновява и подкрепя всяко дете по пътя му към сигурно и емпатично общество.
Проектът „Светлина в кризата: създаване на програми за развитие на правна култура, комуникативни умения и решаване на конфликти за деца, младежи и семейства, като част от дейностите на ОКИ НОДЦ „Музейко“ “ не само поставя основи за дългосрочно развитие на сътрудничеството, но и създава възможности за разширяване и задълбочаване на партньорствата в подкрепа на детските права и емоционалната интелигентност на младите хора. Чрез този проект „Музейко“ и Центърът за разрешаване на спорове доказаха, че устойчивите партньорства могат да допринесат за по-безопасна и подкрепяща среда за децата.