Кой може да бъде медиатор?
Да си медиатор е професия. И както за придобиване на всяка друга професия, има определени изисквания.
Общите изисквания, които Законът за медиацията поставя, са:
Български гражданин:
- дееспособно лице – физическо лице, което е пълнолетно и не е поставено под запрещение;
- не е осъждано за престъпления от общ характер;
- не е лишено от право да упражнява професия или дейност;
- завършило е успешно курс на обучение за медиатор.
Чужд гражданин – освен изброеното, да има разрешение за дългосрочно или постоянно пребиваване в Република България. Изискването за разрешение не се прилага за граждани на държавите – членки на Европейския съюз, на другите държави на Европейското икономическо пространство и на Швейцария.
Според измененията на Закона за медиацията, които влизат в сила от 01.07.2024г., се предвижда образователен ценз за определена позиция на медиатора:
медиаторът към съдебен център по медиация може да бъде:
- лице с юридическо образование;
- да отговаря на изискванията на чл. 8, ал. 1 от Закона за медиацията /виж общите изисквания по- горе/;
- и да е преминало допълнителен подбор и специализирано обучение по ред, определен в наредбата по чл. 25 от Закона.
Упражняването на тази професия във всички сфери на нашия живот е напълно възможно и силно препоръчително, предвид условията, в които се налага да живеем днес. Изводът е: медиатор може да бъде ВСЕКИ ОТ НАС, независимо от образованието – нито като вид, нито като степен. Изключение е предвидено единствено за онези медиатори, които работят в съдебните центрове по медиация.
Такива са нормативните условия за професията медиатор.
Практиката, от своя страна, доказва, че добрите комуникативни умения, способността за концентрация и аналитичност са качества, които изключително подпомагат не само процеса на обучение, но и упражняването на тази професия. Способността на емпатия, разбиране и запазване на безпристрастност и неутралност високо се оценяват от страните в процеса на работа и водят до по- лесно, бързо и удовлетворяващо решение на спора.
Ако искате да се сдобиете с нова професия, Център за разрешаване на спорове предоставя тази възможност. Вижте тук.
Как се става медиатор?
През какви стъпки е нужно да се премине, за да се сдобием с професия медиатор?
В законовите изисквания по чл. 8 от Закона за медиацията е указано, че, ако искаме да сме медиатори, трябва да сме преминали успешно курс на обучение.
Наредба №2 от 15 март 2007г. за условията и реда за одобряване на организациите, които обучават медиатори; за изискванията за обучение на медиатори; за реда за вписване, отписване и заличаване на медиатори от Единния регистър на медиаторите и за процедурните и етичните правила за поведение на медиатора урежда обучението и вписването на обучените медиатори.
Според нея курсът на обучение представлява минимум 60 учебни часа, разпределени в теоретична и практическа част. Практическата част следва да е поне половината /30/ от общия брой часове.
Член 10 от същата Наредба определя, че обучението приключва с изпит. Изпитът се състои от три части:
- тест за проверка на придобитите знания;
- участие в симулирана медиация;
- и събеседване.
След успешно издържани три части на изпита и получено удостоверение за това, кандидатът за медиатор подава към Министерство на правосъдието заявление по образец /приложение № 4 в Наредбата/.
Освен заявлението се представят и:
- фотокопие от лична карта;
- удостоверение за успешно завършен курс по медиация;
- свидетелство за съдимост;
- документ за платена държавна такса.
На основание изброените документи, в 30- дневен срок от подаването им, министърът на правосъдието издава удостоверение с уникален номер на медиатора за вписването му в ЕРМ.
Заявлението може да бъде подадено и на електронен носител.
С това всички етапи за придобиване на професия медиатор са преминати.
В Център за разрешаване на спорове предоставяме обучение с най- високо качество. Добрата професионална реализация на обучените от нас медиатори ни дава основанието да вярваме в това. Повече за нашето обучението може да видите ТУК.